تبلیغات
انجمن علمی پژوهشی نگاه سبز - روش کاشت گیاه سویا در روستای فرکوش
 
 
دبیر انجمن
باز هم تو مثل همیشه دل میبری سلام بر همه ایرانیان، سایت قدرتمند علمی تحقیقاتی نگاه سبز "گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور اردستان" لحظاتی پر از پیشرفت را در این سایت برای شما ارزومند است امید است با انتقادات و پیشنهادات خود تضمینی بر کیفیت این وبسایت باشید ،،از قبل تشکر مارا پذیرا باشید،،
 
 
روش کاشت گیاه سویا در روستای فرکوش
نوشته شده در یکشنبه 17 دی 1391
ساعت : 07:46 ب.ظ
نویسنده : سجاد توسلی
یكساله و خودگشن كه مقام نخست درتأمین روغن گیاهی درجهان را دارا است .این گیاه بومی آسیا بخصوص منطقه منچوری، چین وژاپن است كه درحدود 1100 سال قبل ازمیلاد اهلی شده وبوسیله اصلاح طبیعی ومصنوعی به شكل امروزی درآمده است. حدوداً در سال 1320 به ایران وارد شد ودرگیلان یك رقم سویا با نام پشم باقلا یا خرس باقلا یا كرد باقلا كشت آن معمول بوده وازسال 1346 بوسیله شركت سهامی خاص توسعه كشت دانه های روغنی رواج پیدا كرد وامروزه  به‌صورت یك زراعت شناخته شده دركشور رایج است .

الف: كاشت

 

خاكی كه سویا در آن كشت می‌شود باید دارای بافت متوسط و زهكشی مناسب باشد. سویا به شوری خاك حساس بوده و به منظور فعالیت مطلوب باكتری‌های تثبیت كننده ازت اسیدتیه  خاك باید بین 8/6-6 باشد. زمین مورد كشت سویا معمولا توسط دیسك آماده می‌شود و كلوخه ‌‌ها باید كاملاً خرد گردند.

 

- بهترین شرایط برای كاشت سویا از نظررطوبت، هیرم كاری می‌باشد و درصورتی‌كه رطوبت  خاك جهت كاشت سویا مناسب نباشد سویا از جوانه‌زنی و سبز یكنواختی برخوردار نخواهد بود و این مسئله سبب بوجود آمدن مشكلات بعدی خواهد شد.

 

- كاشت سویا  با ردیفكار‌های مخصوص سویا و یا ردیفكار‌های پنوماتیك انجام می‌شود.

 

- بذور سویا قبل از كاشت باید با باكتری مخصوص Rhizobium japonicum   تلقیح و بلافاصله بعد از آغشته شدن به باكتری كاشته شود.

 

تذكر : برای هر هكتار سویا كاری، یك پاكت باكتری تحویل زارع می‌گردد كه باید آنرا با شربت 5% آب و شكر مخلوط نموده و سپس بذور را با این محلول كاملاً آغشته نماید.

 

- در رابطه با تاریخ كاشت مناسب سویا لازم به ذكر است، به طور كلی سویا گیاهی حساس به طول روز می‌باشد و با كوتاهتر شدن روز‌‌ها سریعتر به گل رفته و رشد زایشی را زودتر شروع می‌كند. برای این‌كه گیاه سویا از یك پتانسیل زایشی مطلوبی برخوردار باشد باید دارای یك دوره رویشی كافی باشد كه معمولاً بر اساس منابع در حدود 45 روز می‌باشد، بنا براین تاریخ كاشت ارقام سویا باید طوری انتخاب شود كه در اثر كاهش دوره ‌های رشد و نمو، گیاه كمتر خسارت ببیند. به همین جهت برای كشت‌های زود ( بهاره ) بهتر است از ارقام دیر رس مثل گرگان سه استفاده نمود و در كشت‌های دوم و تأخیری، ارقام متوسط رس مثل سحرو زود رس مثل ویلیامز مناسبتر می‌باشند. همچنین به علت شرایط خاص آخر فصل ( سرد شدن هوا و شروع بارندگی‌های پائیزه ) ارقام متوسط‌رس و زود رس به علت این‌كه سریعتر مراحل رشدی را تكمیل می‌كنند در حقیقت از شرایط نامناسب آخر فصل می‏گریزند. در رابطه با انتخاب رقم، از آنجائی‌كه ارقام سویا دارای تیپ‌های رشدی مختلفی هستند لذا مسئله تیپ رشد سویا نیز اهمیت زیادی دارد، به طوری‌كه در كشت‌های تأخیری كه معمولاً احتمال برخورد با تنش‌های محیطی از جمله تنش گرمایی و رطوبتی بیشتر می‌باشد، بهتر است از رقم‌های دارای تیپ رشد نامحدود و نیمه محدود( مشابه ویلیامز و سحر ) استفاده نمود، چون ارقام فوق، این توانایی را دارند كه در صورت بروز تنش ‌های احتمالی  خسارت حاصله را جبران كنند ولی در ارقام رشد محدود مثل گرگان سه توانایی جبران خسارت كمتر می‌باشد در نتیجه عملكردنهائی كاهش چشمگیری خواهد داشت.

 

تراكم بوته و میزان بذر مناسب سویا بستگی به نوع رقم و تاریخ كاشت آن دارد و معمولاً ارقام تك شاخه با تراكم بیشتری كاشته می‌شوند .در كشت‌های دوم و دیرتر نیز بهتر است فواصل خطوط كمتر شود تا ضمن جلوگیری از تبخیر از سطح خاك با پوشاندن سریع، از رشد علف‌‌های هرز نیز جلوگیری بعمل آید .بر این اساس معمولاً فواصل خطوط مناسب در كشت‌های بهاره 60-45 سانتیمتر و دركشت‌های تابستانه و دیر 45-25 سانتیمتر می‌باشد .میزان بذر مورد نیاز براساس وزن هزار دانه و تیپ شاخه‌بندی ارقام 75-60 كیلو گرم در هكتار در نظر گرفته می‌شود .

 

  -  بذر سویا بر اساس رطوبت خاك و درجه حرارت هوا بعد از 7-5 روز جوانه زده و سبز می‌شود .

 

ب: داشت:

 

- سویا به علت همزیستی با باكتری ‌های تثبیت كننده ازت، نیاز ی به كود ازته نخواهد داشت و در صورتی‌كه شرایط برای تثبیت فراهم باشد ازت مورد نیاز خود را تامین می‌كنند .البته قبل ازكاشت باید كود فسفره و كود پتاسه به خاك اضافه شودكه تعیین مقدار دقیق آن براساس آزمون خاك صورت می‌گیرد و حداكثر200 كیلوگرم درهكتاركود فسفره و150 كیلو گرم در هكتاركود پتاسه مورد نیازمی باشد .

 

- برای مبارزه با علف‌‌های هرز، قبل از كاشت می‌توان از علف‌كش‌هایی مانند ترفلان ویا سونالان به میزان 5/3- 5/2 لیتر در هكتار بر اساس نوع خاك استفاده نمود .در خاك ‌های با بافت سنگین‌تر میزان علف‌ كش مصرفی بیشتر خواهد بود .

 

- معمولاًدرسویا‌هایی كه درخرداد ماه سبزمی‌كنند احتمال خسارت كرم طوقه بر (اگروتیس) زیاد می‌باشد و درصورت مشاهده آثار خسارت باید از طعمه مسموم آغشته به سوین استفاده نمود .

 

- در مرحله 6-4 برگی برای تهویه و سله شكنی خاك و همچنین مبارزه با علف‌‌های هرز باید از كولتیواتور ( پنجه غازی) در بین ردیف‌ها استفاده نمود.

 

- نیاز آبی و دور آبیاری سویا به طور كلی بستگی به رقم و شرایط آب و هوایی  منطقه مورد كشت دارد .اما در سه مرحله گلدهی، غلاف‌دهی و پرشدن دانه، آبیاری سویا اهمیت و حساسیت بیشتری داشته و در صورت بروز تنش، خسارت شدیدی به عملكرد وارد خواهد شد .ریشه سویا تا عمق 150 سانیتمتری خاك رشدكرده ودرمناطقی كه سفره آب بالا است (كردكوی ) می‌توان آن را بدون آبیاری كشت نمود .

 

سویا در طول دوره رشد و نمو مورد هجوم آفات  بسیاری قرار می‌گیرد .معمولاً آفات برگ‌خوار شامل لارو‌های پرودینیا - كارادرینا و پلوزیا از بافت برگی تغذیه می‌كنند .شروع خسارت آن‌‌ها بستگی به تاریخ كاشت دارد و معمولاً از مرحله 4-2 برگی شروع می‌شود .در صورت مشاهده لارو‌‌ها و یا خسارت آن‌‌ها باید سریعاً اقدام به سمپاشی با آفت كش‌های مناسب نمود، كه عمدتاً سموم لاروین  به میزان1-5/0 كیلوگرم، اندوسولفان به میزان 3-5/2 لیتر و سوین به میزان 3 كیلوگرم در هكتار می‌باشند و چنانچه به موقع با آن‌‌ها مبارزه شود می‌توان از خسارت‌های جدی بعدی پیشگیری نمود .

 

همچنین ازمرحله6-4 برگی وعمدتاً درشروع گلدهی خسارت آفات مكنده سویا  شامل تریپس-عسلك - كنه - شته - مینوز و . . .آغاز می‌شود. آفات مكنده  علاوه بر خسارت مستقیم از طریق مكیدن  شیره گیاهی تولیدی در برگ‌ها، معمولاً سبب انتقال بیماری‌های ویروسی نیز می‌گردند .

 

 در رابطه با مبارزه با این آفات نیز زمان سمپاشی اهمیت زیادی خواهد داشت و بهتر است از سموم سیستمیك استفاده شود .سم آدمیرال 75/0-5/0 لیتر برای كنترل عسلك یا مگس سفید استفاده می‌شود .همچنین برای كنترل كنه، شته و مینوز می‌توان از سموم آمیتراز به میزان 5/2 لیتر و اومایت به میزان 1 لیتر در هكتار استفاده كرد .

 

پوسیدگی زغالی: یكی از مهمترین بیماری‌های شایع سویا است كه سبب خسارت شدیدی به مزارع سویا شده و عملكرد را شدیداً كاهش می‌دهد و عمدتاً در مراحل آخر رشدی گیاه خود را نشان داده و با خشكانیدن بوته ‌‌ها سبب رسیدگی زودتر و كاذب گیاه می‌شود به‌شكلی كه غلاف‌‌ها ظاهراً رسیده به نظر می‌رسند ولی دانه ‌‌ها پر نشده و وزن دانه شدیداً كاهش می‌یابد .قارچ عامل این بیماریMacrophomina phaseoli می‌باشد و متاسفأنه در منابع رقم مقاوم و یا متحمل به آن معرفی نشده است .مشخص شده كه با توجه به این‌كه این قارچ در خاك باقی می‌ماند، در صورت بروز تنش خشكی معمولاً این قارچ فعال شد ه و آثار خسارت ظاهر می‌شود .برای مبارزه با این بیماری باید از بروز تنش خشكی در سویاجلوگیری نمود .


    پوسیدگی ذغالی سویا

 

بوته‌میری فیتوفترایی،لكه برگی‌ها، سوختگی‌های برگی، سفیدك سطحی و بیماری لكه ارغوانی در این منطقه بیشتر شایع می‌باشند و از بیماری‌های باكتریایی معمولاً سوختگی‌های باكتریایی، خشكیدگی و پژمردگی باكتریایی مشاهده می‌شود و از انواع بیماری‌های ویروسی می‌توان ویروس موزائیك  سویا را نام برد كه برای مبارزه با آن باید با ناقلین آن از جمله شته ‌‌ها مبارزه كرد .

 

از جمله عوارضی كه د ربعضی از سال‌‌ها خسارت قابل توجهی به محصول سویا وارد می‌نماید، عارضه اختلال در غلاف‌بندی است .اگر چه هنوز دلیل اصلی بروز این عارضه مشخص نشده است  ولی نتایج مطالعات انجام شده در استان نشان می‌دهد كه با انتخاب رقم ‌های مناسب، رعایت تاریخ كاشت، مدیریت صحیح مزرعه از نظر آفات، آبیاری و كنترل علف‌‌های هرز می‌توان امكان بروز این عارضه را به حداقل رساند .

 

ج: برداشت

 

 ارقام مختلف سویا براساس گروه رسیدگی آن‌‌ها معمولاً از اوائل مهر تا اواخر آبان آماده برداشت می‌شوند .رطوبت مناسب سویا جهت برداشت در حدود 13 درصد است .رطوبت بیشتر بذر هنگام برداشت سبب وارد آمدن خسارت و مشكلات نگهداری خواهد شد و رطوبت كمتر از 13درصد نیز سبب شكافتن غلاف و ریزش بذور به زمین و همچنین شكستن دانه ‌‌ها خواهدشد .ریزش كامل برگ‌‌ها در زمان رسیدن گیاه نشان می‌دهد كه محصول در مدت یك هفته آماده برداشت می‌باشد .ارقامی نیز وجود دارند كه هنگام برداشت برگ‌های آن‌‌ها نمی‌ریزد .

 

برداشت سویا می‌تواند به دو صورت مستقیم و یا غیر مستقیم صورت گیرد .در برداشت مستقیم افت محصول بستگی به تسطیح زمین، رقم و ارتفاع اولین گره دارای غلاف، خواهد داشت و در صورتی‌كه این ارتفاع بالا باشد  می‌توان مستقیماً با كمباین محصول را برداشت نمود و افت محصول بسیار كم خواهد بود .ولی در صورت كم بودن ارتفاع اولین غلاف‌بندی و ناهمواربودن زمین برای كاهش افت محصول حاصل از برداشت بهتر است كه ابتدا بوته ‌ها توسط دست درو و سپس توسط كمباین كوبیده شود .درصورت برداشت دومرحله ای، باید سویا را دررطوبت بیشتری برداشت نمود تا از ریزش غلاف‌ها در زمان برداشت با دست جلوگیری بعمل آید .نگهداری سویا در انبارنیزاز اهمیت خاصی برخوردار است و دررطوبت 12-10 درصد به مدت طولانی تری در انبار قابل‌نگهداری است .قوه نامیه بذرسویا به علت دارا بودن روغن زیاد معمولاً بعد از یك سال كاهش‌قابل توجهی می‌یابد .لذا باید  بذور مورد نیاز سویا  از مراكز ذیربط تهیه شده و جداً از كاشت بذور كهنه و قدیمی پرهیز نمود .

 

ارقام مناسب كشت سویا در استان شامل گرگان 3، سحر، ویلیامز و دو رقم امید بخش می‌باشد .رقم گرگان 3 دیر رس بوده و فقط برای كشت بهاره توصیه می‌گردد و میزان تولید آن در شرایط مطلوب 4-5/3 تن در هكتار، ارقام ویلیامز و رقم امید بخش K.W.506  × WILL.، زود رس می‌باشند و در صورت كاشت با تاخیر توصیه می‌گردد از این ارقام كشت گردد رقم سحر  و رقم امیدبخشBossier ×K.W.505 متوسط رس هستند كه در تاریخ كاشت های بهاره و تابستانه به موقع قابل استفاده می‌باشند .

 

در واپسین سالهای قرن بیستم شاید بتوان سویا را منبع اساسی و عمده پروتئین مصرفی و مردمان قرن آینده خواند. امروزه سویا به عنوان یک کالای استراتژیک نه تنها پاسخگوی مصارف غذایی متنوع و متعدد در زنجیره غذایی است،بلکه مصارف صنعتی فراوانی نیز یافته است. گفته هاو مطالبی که در آثار ادبی و ژنتیکی آمده گویای این واقعیت است که سویا یا لوبیای روغنی از نباتات قدیمی و بومی آسیاست که در سال 2838 قبل از میلاد در نواحی شمال شرقی چین شناسایی و کشت آن مرسوم شد. همچنین سویا یکی از پنج دانه مقدس(برنج،گندم ،جو،ارزن،سویا) محسوب می شده است.تاریخچه زراعت سویا دارای سه مرحله است . مرحله اول با کشت آن توسط مردم قدیم چین شروع شد و مرحله دوم با آغاز دهه دوم قرن بیستم هنگامی که سویا بصورت یکی از صادرات مهم آسیای شرقی درآمد آغاز گردید و مرحله سوم از حدود سی سال پیش با ابداع روشهای مدرن کاشت،داشت و برداشت سویا شروع شد و با تولید ارقام سازگار با شرایط محیطی متفاوت و همچنین پیشرفت صنایع فرآورده های غذایی زمینه مناسبی را برای افزایش سریع سطح زیر کشت این گیاه فراهم شد.

هم اکنون کشور آمریکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سویا در جهان است بطوریکه در سال 1970 میلادی در حدود 31 میلیون تن تولید سویا داشته است و در همین زمان چین کمونیست با9/6 میلیون تن مقام دوم و برزیل با 4/1 میلیون تن مقام سوم را به خود اختصاص داده اند .در ایران نخستین بار در سال 1317 مقداری بذر سویای خوراکی برای ناحیه گیلان و نیز مقداری بذر سویا ی علوفه ای برای ناحیه کرج وارد گردید و در سال 1341 با واردات بذر سویا از ژاپن و عقد قرارداد با زارعین در جهت بالا بردن سطح زیر کشت و توسعه آن اقدام شد.تا جایی که در سال 1353 حدود 20 هزار هکتار زیر کشت این گیاه قرار گرفت و در سال 1355 این رقم به حدود 60 هزار هکتار رسید و محصول آن بالغ بر هزار تن شد. کشت سویا هم در زراعت بهاره و هم در زراعت تابستانه صورت می گیرد که کشت دوم آن در ایران بعد از محصولاتی چون گندم،جو،سیب زمینی،کاهو و باقلا انجام می شود و بدین لحاظ نیاز به اختصاص زمینی خاص جهت کشت ندارد. مهمترین مناطق کشت سویا در استانهای گلستان و مازندران (گرگان،گنبد،ساری)و در استانهای لرستان و آذربایجان شرقی (دشت مغان) است. این گیاه از خانواده بقولات است و می توان آن را به عنوان منبع ازت جهت تقویت خاک برای کشت بعدی بکار برد.همچنین بدلیل مصارف متنوع دانه سویا افزایش تولید آن ضروری به نظر می رسد. البته دانه سویا بطور متوسط حاوی 18 درصد روغن و 44 درصد پروتئین است که می تواند مهمترین ماده اولیه صنایع روغنکشی و تولید فرآورده های پروتئینی و خوراک دام باشد.

چون ریشه سویا تا عمق 5/1 متری زمین نفوذ می کند،لذا این گیاه در خاکهای عمیق رشد بیشتری داشته و محصول بهتری می دهد.بهترین خاک برای کشت سویا خاک رسی شنی می باشد و در صورتیکه دارای هوموس باشد به مراتب بهتر است. برای تهیه زمین سویا بایستی زمین را در پاییز شخم زد تا بقایای گیاهان پوسیده شده و شفیره آفات از بین برود. سپس در صورت موجود بودن آب کافی زمین را در زمستان یخ آب داد که خود موجب از بین رفتن و نابودی حشرات شده و از طرف دیگر ذخیره آب را در خاک بالا می برد. در اواخر زمستان یا بهار زمین را شخم سطحی زده و دو یا سه بار دیسک عمود بر هم میزنند و سپس با ماله کشیدن زمین را مسطح می کنند. در اراضی رسی و سنگین تهیه زمین مستلزم دقت بیشتری است. زیرا زمانیکه زمین آملده کار می باشد وباصطلاح گاورو است خیلی کوتاه می باشد . در این نوع خاکها بایستی در مواقعی که خاک بیش از حد لازم خیس و یا خشک است از کار در زمین خودداری نمودچون ریشه سویا در خاک بوسیله غده های باکتری ازت تولید می کند. لذا مقدار کمی کود اوره معادل 50 گرم یا معدل 100 کیلوگرم فسفات آمونیوم می توان به زمین اضافه کرد. البته لازم به ذکر است که در هر نوع خاک بلافاصله قبل از کشت بذر با باکتری مخصوص سویا آغشته شود و سپس کشت می شود میزان کود فسفر مورد نیاز برابر 150 کیلوگرم سوپر فسفات می باشد و مقدار کود پتاسه مورد نیاز برابر 50 کیلوگرم سولفات پتاسیم است. کود حیوانی نیز بایستی به زمین داده شود. مشکل اساسی سویا ،سیز شدن آن می باشد زیرا سویا به سله و خشکی سطح خاک حساسیت فوق العاده ای دارد و زمینهای کلوخ دار باعث عدم جوانه زدن بسیاری از دانه ها می گردد بنابراین در این مرحله باید مواظبت های لازم بعمل آید و در صورت امکان عملیات سله شکنی انجام شده و تا سبز شدن کامل رطوبت خاک بوسیله آبیاری نگهداری شود. زمان کاشت سویا معمولا در بهار پس از رفع خطر سرمای بهاره می باشد. و در نقاطی که پنبه کشت می شود . بطور کلی تعیین یک تاریخ کاشت برای تمام ارقام سویا و برای تمام شرایط غیر ممکن است ولی می توان گفت که برای تمام ارقام اعم از زودرس یا میانه رس یا دیر رس کاشت زود در بهار پس از رفع خطر سرما پیشنهاد می گردد. سویا را حتما بایستی بصورت خطی و برای سهولت آبیاری روی پشته کاشته و در کشت از بذر پاش استفاده نمود.اما مهمترین دلیل کاشت خطی این است که میتوان بذر را در عمق مناسبی با رطوبت قرار داد . سویا در دو مرحله رشد احتیاج به آب فراوان دارد.یکی موقع گل دادن که اگر در آبیاری غفلت شود ریزش گلها افزایش می یابد و دیگری موقع دانه بستن که در این موقع نیز عدم آبیاری به موقع موجب ریز شدن دانه ها می شود. گرچه سویا گیاهی مقاوم به خشکی نیست ولی احتیاجات آبی آن نیز زیاد نمی باشد. معمولا هر 10 الی 15 روز یکمرتبه آبیاری با توجه به شدت گرما و فصل نمو گیاه کافی خواهد بود . از بین بردن علفهای هرز نیز در افزایش تولید محصول اهمیت بسزایی دارد و اگر سویا با بذر پاش کاشته شود و یکنواخت سبز گردد خیلی زود شاخ و برگ و بوته ها زمین را می پوشانند و از سبز شدن علفهای هرز جلوگیری بعمل می آید. تنگ کردن برای تنظیم مقدار بوته های روی خطوط لازم است و معمولا فواصل بوته ها را دو الی هشت سانتیمتر در نظر می گیرند.یکی از بهترین تناوبهای زراعی برای سئیا عبارت از غلات ،سویا،آفتابگردان یا گلرنگ- غلات و یا پنبه یا چغندر قند- آفتابگردان یا گلرنگ ،گنم،سویا،پنبه یا چغندر قند خواهد بود. وقتی که غلافها قهوه ای زرد یا سفید استخوانی شدند و رنگ سبز غلافها تغییر کرد سویا رسیده است. در این موقع دانه سویا سخت است و شیری نمی باشد . در بعضی از ارقام در صورتیکه برداشت تاخیر شود غلافها باز شده و دانه های سویا می ریزد و در ارقام دیگر که غلاف باز نمی شود اگر هوا مرطوب باشد قارچها به غلاف حمله می کنند و دانه ها سیاه می گردد. در صورتیکه در مواقع برداشت بارندگی شود بایستی تا خاتمه از برداشت خودداری نمود. در موقع برداشت نبایستی سویا را از ریشه کند و بایستی آنرا با داس قطع نمود تا موقع خرمنکوبی به شن و خاک آلوده نشود . برداشت سویا را نمی توان در نقاط مرطوب با کمباین انجام داد زیرا رطوبت بوته ها در این مناطق بالاست و از طرف دیگرچون غلافهای سویا نزدیک سطح زمین می باشد مقداری در حدود 150-200 کیلوگرم از محصول در زمین مانده و تلف می شود . لذا بهتر است اول سویا را بریده و پس از خشک شدن با کمباین کوبید. دور کمباین بایستی حدود 300 دور یا حتی 400 دور در دقیقه باشد. چون برداشت محصول سویا مخصوصا ارقام دیر رس مصادف با بارانهای پاییزه می باشد به همین جهت اغلب بلافاصله پس از برداشت رطوبت در دانه ها فوق العاده زیاد میشود که گاهی به 20 تا 30 درصد نیز میرسد. بنابراین بایستی قبل از خرمنکوبی محصول را در آفتاب و یا با وسائل دیگر خشک نمود. اگر تراکتورهای کوچک و یا تراکتورهای بزرگ با چرخهای باریک موجود باشد که بتوان با این تراکتورها عملیات کولیتواتور را انجام داد ،بهتر است فواصل بین خطوط حدود 50 سانتیمتر در نظر گرفته شود که در این شرایط عملکرد بیشتر می شود و در غیر اینصورت فاصله 60 الی 70 سانتیمتر پیشنهاد می گردد که در اگر عمق کاشت زیاد باشد امکان پوسیده شدن بذر زیاد بوده و اگر عمق کاشت کم باشد رطوبت زود از بین رفته و سبز شدن بذر دچار اشکال می شود . سویا را در زراعتهای آبی بهتر است هرم کاری نمود یعنی زمین را اول آبیاری نمود و پس از گاورو شدن شخم زده و با توجه به رطوبت عمق کاشت را تعیین نمود .میزان بذر مورد نیاز برای کاشت یک هکتار سویا 60 الی 80 کیلوگرم می باشد و برای این مقدار بذر مصرف 5 کیلو گرم باکتری کافی است .عملیات آبیاری و وجین معمولا مهمترین عامل در تولید محصول زیاد و مرغوب می باشد که در اکثر نقاط کشور سویا را بایستی آبیاری نمود و فقط در قسمتی از مازندران و گلستان می توان سویا را بصورت دیم کاشت. مقدار محصول سویا در یک مزرعه خوب بین 2500 الی 3000 کیلوگرم می باشد. معروفترین ارقام سویا بشرح زیر می باشد البته لازم به ذکر است که این تقسیم بندی مخصوص ایران بوده و در نقاط دیگر بسته به عرض جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد.


 دیدگاه شما برای نگاه سبز
http://canadianopharmacy.com/ پنجشنبه 10 مرداد 1398 11:46 ق.ظ

Amazing loads of useful data!
best canadian pharmacy are canadian online pharmacies safe canadian pharmacy online 24 canada medications buy drugs for sale in uk candida viagra canada medication pharmacy pharmacy canada best canada drugs Northwest Pharmacy
http://pocasent.strikingly.com/ یکشنبه 2 تیر 1398 03:16 ق.ظ

Valuable forum posts. Cheers.
cialis et insomni tadalafil tablets only best offers 100mg cialis viagra vs cialis wow look it cialis mexico acquistare cialis internet cialis 5 mg schweiz order cialis from india cialis 5 mg funziona cialis generico en mexico
buy cialis where جمعه 31 خرداد 1398 02:35 ق.ظ

This is nicely expressed! .
cialis online deutschland we like it cialis soft gel cialis rezeptfrei enter site 20 mg cialis cost cialis generico cialis arginine interactio prices for cialis 50mg cialis tadalafil wow cialis 20 cialis uk next day
Cialis pills دوشنبه 27 خرداد 1398 09:41 ق.ظ

You revealed this exceptionally well!
cialis for sale south africa buy cheap cialis in uk acheter du cialis a geneve cialis generico in farmacia cialis prezzo in linea basso venta cialis en espaa dose size of cialis fast cialis online we like it cialis price rezeptfrei cialis apotheke
http://vecardsuc.strikingly.com/ شنبه 25 خرداد 1398 03:55 ب.ظ

Many thanks! Useful stuff!
cialis purchasing tadalafil cialis patentablauf in deutschland only best offers cialis use does cialis cause gout buying brand cialis online cialis pills boards wow cialis 20 prezzo cialis a buon mercato cialis generic
http://pistdeman.strikingly.com/ شنبه 25 خرداد 1398 01:33 ق.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of information!

discount cialis cialis side effects can i take cialis and ecstasy trusted tabled cialis softabs cialis 5 mg funziona tadalafil tablets pastillas cialis y alcoho does cialis cause gout cialis pills price each cialis 20 mg cut in half
Buy generic cialis پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:47 ق.ظ

Wonderful info, Many thanks!
safe dosage for cialis prescription doctor cialis generic cialis 20mg uk viagra vs cialis vs levitra cialis generika in deutschland kaufen rezeptfrei cialis apotheke cialis super kamagra interactions for cialis where do you buy cialis cialis price thailand
cialisvie.com شنبه 18 خرداد 1398 02:12 ق.ظ

Really plenty of wonderful facts!
walgreens price for cialis cialis generico cialis for sale online prescriptions cialis cialis italia gratis cialis rezeptfrei sterreich canadian cialis cialis 5 effetti collaterali cialis 30 day trial coupon how to purchase cialis on line
top male enhancement جمعه 3 خرداد 1398 06:02 ق.ظ
erectile definition http://viagralim.us erectile definition !
Great blog right here! Also your site rather a lot up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link in your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol
http://ukcanadianpharmacy.com/ جمعه 23 فروردین 1398 03:52 ب.ظ

Valuable data. Thank you.
no 1 canadian pharcharmy online drugs for sale on internet canada vagra canadian pharmaceuticals online canada medications information pharmacy near me canadian pharmacy world pharmacy canada 24 buy viagra now viagra canadiense
http://canadianorderpharmacy.com/ پنجشنبه 22 فروردین 1398 01:58 ق.ظ

Amazing information, Thank you!
canadian pharmacies shipping to usa canadian pharmacy online 24 canadian drug canadian prescription drugstore canadian viagra canadian pharmacies that ship to us canadian rx canadianpharmacyusa24h is it legal canadian prescription drugstore aarp recommended canadian pharmacies
cialis سه شنبه 20 فروردین 1398 06:13 ب.ظ
Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual
effort to produce a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to
get nearly anything done.
Buy cialis پنجشنبه 15 آذر 1397 10:30 ق.ظ

Incredible loads of wonderful information.
cialis sans ordonnance buy cialis online acquistare cialis internet cialis prezzo di mercato cialis 20 mg best price compare prices cialis uk cialis with 2 days delivery chinese cialis 50 mg cialis alternative cialis super acti
buy generic cialis online سه شنبه 13 آذر 1397 04:15 ب.ظ

You actually explained this adequately!
cialis 5 mg para diabeticos tadalafil 20mg generic cialis 20mg tablets cialis soft tabs for sale cialis professional yohimbe purchasing cialis on the internet i recommend cialis generico cialis manufacturer coupon india cialis 100mg cost generic cialis soft gels
Online cialis شنبه 10 آذر 1397 04:37 ب.ظ

Seriously loads of wonderful info!
tadalafil 10 mg generic cialis with dapoxetine cialis lowest price viagra or cialis buy online cialis 5mg cialis 5 effetti collaterali generic cialis tadalafil legalidad de comprar cialis only here cialis pills buy generic cialis
Cialis prices شنبه 10 آذر 1397 03:52 ق.ظ

You have made your stand extremely clearly!!
when can i take another cialis cialis dose 30mg generic cialis pill online 5 mg cialis coupon printable how does cialis work ou trouver cialis sur le net dosagem ideal cialis cialis uk cialis prezzo in linea basso generic cialis levitra
buy cheap cialis in canada جمعه 9 آذر 1397 04:34 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
acheter cialis meilleur pri opinioni cialis generico generic cialis at the pharmacy prix de cialis cialis prices if a woman takes a mans cialis can i take cialis and ecstasy cialis 100 mg 30 tablet order a sample of cialis cialis for bph
buy tadalafil pills پنجشنبه 8 آذر 1397 05:27 ب.ظ

Thanks a lot. Lots of tips.

acquisto online cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis cipla best buy where cheapest cialis costo in farmacia cialis cialis tablets australia cialis without a doctor's prescription cialis dosage amounts 5 mg cialis coupon printable cialis kaufen
buy generic cialis pills پنجشنبه 8 آذر 1397 05:28 ق.ظ

Kudos! I value this!
cialis cuantos mg hay we like it safe cheap cialis cialis tablets for sale cialis tadalafil online tadalafilo interactions for cialis wow look it cialis mexico cialis free trial cialis name brand cheap cialis 5 mg
Cialis canada چهارشنبه 7 آذر 1397 04:54 ق.ظ

Very good information. Thanks a lot!
cialis prezzo in linea basso cialis 20mg preis cf cialis 5 mg buy cialis coupons printable enter site 20 mg cialis cost cialis rezeptfrei sterreich buy brand cialis cheap cialis pills price each tadalafil tablets cialis prezzo di mercato
generic levitra جمعه 20 مهر 1397 12:41 ق.ظ

Thank you. Wonderful stuff.
buy levitra online levitra online levitra levitra 10 mg kopen levitra 10 mg kopen levitra 10 mg prezzo levitra 20mg cheap 20mg levitra levitra levitra 20mg
buy cheap cialis coupon سه شنبه 10 مهر 1397 02:20 ب.ظ

Wonderful information. Thanks.
cialis preise schweiz cialis dosage amounts import cialis enter site 20 mg cialis cost callus buy cialis cialis 05 buy original cialis only best offers cialis use generic cialis 20mg uk
canadian online pharmacy شنبه 31 شهریور 1397 11:05 ب.ظ

Kudos. Terrific information.
trusted pharmacy canada drugstore online shopping reviews buy viagra 25mg online pharmacy canadian government approved pharmacies canadian online pharmacy pharmacy near me global pharmacy canada canadian pharmacy viagra northwest pharmacies
viagraky.com چهارشنبه 28 شهریور 1397 11:07 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
only best offers cialis use trusted tabled cialis softabs cialis canadian drugs safe site to buy cialis online cialis 5mg prix generic cialis at the pharmacy when will generic cialis be available effetti del cialis achat cialis en suisse cialis para que sirve
viagravonline.com سه شنبه 27 شهریور 1397 08:02 ب.ظ

You said it very well..
weblink price cialis buying cialis on internet are there generic cialis buy generic cialis cialis 5 mg buy cialis rckenschmerzen acheter cialis kamagra tadalafil tablets cialis patent expiration cialis 20 mg cut in half
http://canadianpharmacyonli.com/ چهارشنبه 14 شهریور 1397 01:39 ق.ظ

You actually explained this very well.
canada medication list viagra canadiense viagra canadiense are canadian online pharmacies safe canadian pharmacies that are legit reputable canadian prescriptions online canadian pharmacies that ship to us canadian rxlist pharmacy near me online pharmacies of canada
buy viagra tablets سه شنبه 13 شهریور 1397 07:17 ق.ظ

Regards, I appreciate this.
how do i buy viagra viagra no prescription sildenafil citrate ordering viagra online viagra online pharmacy usa buy levitra viagra 100mg sildenafil generic price where to buy viagra without prescription buy viagra online usa
Cialis 20 mg دوشنبه 12 شهریور 1397 11:21 ب.ظ

Thanks! Fantastic information!
we recommend cialis best buy recommended site cialis kanada online cialis preis cialis 20mg schweiz legalidad de comprar cialis warnings for cialis estudios de cialis genricos generic low dose cialis the best site cialis tablets purchasing cialis on the internet
eddrugsgeneric.com دوشنبه 12 شهریور 1397 05:42 ق.ظ

Tips clearly regarded.!
generic cialis in vietnam acheter du cialis a geneve click here cialis daily uk cialis uk cialis canadian drugs cialis 10 doctissimo cialis alternative deutschland cialis online the best site cialis tablets callus
viagra generic سه شنبه 23 مرداد 1397 04:52 ق.ظ

You made your point extremely nicely!!
get viagra online viagra pharmacy online can i buy viagra without a prescription cheap viagra uk online viagra online cheap pharmacy order online vaigra viagra pharmacy viagra buy viagra walgreens buy viagra plus
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30