تبلیغات
انجمن علمی پژوهشی نگاه سبز - مطالب آبان 1391
 
 
دبیر انجمن
باز هم تو مثل همیشه دل میبری سلام بر همه ایرانیان، سایت قدرتمند علمی تحقیقاتی نگاه سبز "گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور اردستان" لحظاتی پر از پیشرفت را در این سایت برای شما ارزومند است امید است با انتقادات و پیشنهادات خود تضمینی بر کیفیت این وبسایت باشید ،،از قبل تشکر مارا پذیرا باشید،،
 
 
ساعت : 10:50 ب.ظ
نویسنده : سجاد توسلی
در این مقاله به بررسی برنامه ای در ترویج صنعت كشاورزی پرداخته می شود كه سرمایة آن از ناحیة بودجة دولتی تأمین می شود، اما خدمات خود را به طور خصوصی ارائه میدهد؛ این برنامه یا سیستم در زمین های زراعی كشاورزان خرده پا انجام می گیرد. نتایج بدست آمده از این بررسی عبارتند از:
a) برنامة ترویج موفقیت آمیز بوده است.
b) با بخش خصوصی قراردادهایی منعقد گشته كه این امر در جهت ارائة خدمات عمومی بسیار مفید و ثمربخش می باشد.
c) فعالیت های درآمد زا موجب موفقیت برنامه های ترویج گشته و چنین استنباط میگردد كه نتایج محیطی مطلوب به بهترین نحو با فعالیت های سودآوری چون جنگل داری در تعادل و توازن می باشند.
d) زنان بخش عمده و مهمی از برنامه های ترویج و توسعه كشاورزی را تشكیل می دهند.
تجزیه و تحلیل اقتصادی برنامه ترویج را می توان به طرق زیر اصلاح كرد:
a) به جای برنامه های غیرترویجی می بایست فعالیت های ترویج را ارزیابی و مطالعه كرد.
b) اصلاح برنامه های ترویج به هنگام واگذاری آنها به كشاورزان (در مراكز سودآور).
c) شواهدی كه به منظور نظام مند كردن هزینه های گردآوری شده است، نقشی دوگانه در اثربخشی تحلیل برنامه ترویج ایفا می نماید.
d) برنامة ترویجی كه از منابع مالی خارجی (خارج سازمانی) بهره می گیرد، به هنگام متفاوت بودن جمعیت های تحت بررسی، تأثیر و فواید بسیاری در حل مشكلات و ارزیابی اقتصادی برنامه ها دارد.
ادامه مطلب
 ساعت : 10:44 ب.ظ
نویسنده : سجاد توسلی

 

 

مفهوم سیستم دانش واطلاعات کشاورزی (Agricultural Knowledge and Information System)  برای تحلیل شیوه هایی مفید است که در انها کشاورزان به نحو فزایینده ای از نظر دانش و اطلاعات پشتیبانی می شوند. این سیستم را می توان پنین تعریف کرد:

" اشخاص ، شبکه ها و موسسه ها ، رابط ها و پیوندهای میان انان که دست اندرکار امور تولید ، انتقال ، انتشار ، نگهداری ، بازیابی ، یکپارچه سازی ، اشاعه و به کارگیری دانش و اطلاعات یا اداره اینگونه عملیات هستند و با یاری یکدیگر باعث بهبود تطابق دانش ، محیط و فناوری مورد استفاده در کشاورزی می شوند"

ادامه مطلب
 ساعت : 11:07 ق.ظ
نویسنده : سجاد توسلی

توسعه بخش کشاورزی در بیشتر کشورهای دنیا، نشان می دهد که مسلما دیگر نمی توان محصولات تولیدی این صنعت زیربنایی را مانند سابق به بازارهای هدف فرستاد، .چرا که با افزایش بازارهای مصرف،فاصله گرفتن مصرف کننده از مراکز تولیدی نیز (قاره ای به قاره دیگر ویا از کشوری به کشوری) بیش از پیش شده است. از طرفی نیز چون مردم نسبت به اقلام خوراکی و آشامیدنی خود آگاهی های بسیار زیادی نسبت به قبل پیدا کرده اند، محصولاتی که در شرایط مطلوب نگهداری نشده باشند ویا به جهت افزایش ضایعات همراه، از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند قادر نخواهند بود از بازارپسندی مناسبی نیز بهره مند شوند.مسلما در فضای رقابتی که در جهان وجود دارد کشورهایی قادر خواهند بود استوارتر از گذشته به حرکت خود ادامه دهند که شرایط را به خوبی درک کرده و سیاستهای لازم را در نظر بگیرند. کشور ایران علیرغم همه پتانسیل ها در خصوص ارائه محصولات با کیفیت کشاورزی پیشرفت آنچنانی را نداشته است و مادامی که این روند به همین منوال ادامه پیدا کند هر روز شاهد افت شدیدی در شاخه های مختلف این صنعت مولد ولی مظلوم خواهیم بود.


ادامه مطلب
 كاهش ضایعات محصولات باغی در دوره پس از برداشت
نوشته شده در دوشنبه 22 آبان 1391
ساعت : 10:45 ق.ظ
نویسنده : سجاد توسلی

میوه ها و سبزی ها از جمله مهم ترین محصولات باغی هستند كه نقش مهمی در تأمین نیاز غذایی و سلامت انسان بازی می كنند. این گروه از محصولات كشاورزی بدلیل داشتن رطوبت زیاد فساد پذیر هستند و در دوره پس از برداشت بخش عمده ای از آن ها(بین 5 تا 50 درصد) از بین می روند. میزان این ضایعات حتی در برخی موارد تا 80 درصد نیز می رسد. در این میان تره بار بالاترین درصد ضایعات را به خود اختصاص داده اند. كاهش و به حداقل رساندن چنین ضایعاتی به عنوان«برداشت مخفی» می تواند یكی از راه های مؤثر در تأمین غذا برای جامعه به حساب آید. در كشورهایی كه سیستم كشاورزی پیشرفته ای دارند، پیشرفت های قابل توجهی در زمینه تكنولوژی پس از برداشت صورت گرفته است. چنین عملیاتی نه تنها ضایعات این گروه از محصولات را به حداقل می رساند بلكه كیفیت آن ها را نیز در طی حمل و نقل، جابجایی، انبارداری و توزیع حفظ خواهد كرد. بخش عمده ای از این ضایعات را می توان با اجرای عملیات صحیح در دوره قبل از برداشت(در باغ یا مزرعه) حذف نمود. مدیریت تغذیه، آفات و بیماری های گیاهی در دوره قبل از برداشت، تكنولوژی صحیح برداشت، تیمارهای غیر شیمیایی و استفاده از تركیبات طبیعی برای كنترل ضایعات، عملیات پیش سرمادهی، سیستم های بسته بندی جدید، انبارداری صحیح(شامل كلیه عملیات در طی انبارداری) و بالاخره حمل و نقل صحیح از مهم ترین راه كارهای موجود هستند كه تا حد قابل توجهی میزان این ضایعات را به حداقل می رسانند. بنابراین كاهش ضایعات این گروه از محصولات كشاورزی نیازمند اصلاح ساختار تولید این محصولات از باغ و مزرعه تا انبار و سپس حمل و نقل و بازاررسانی و در نهایت مصرف كننده خواهد بود. بالا بردن دانش فنی تولید كنندگان، انبارداران، مسئولین میادین میوه و تره بار، خرده فروشی ها و در نهایت مصرف كنندگان گامی موثر در این راستا می باشد.

ادامه مطلب
 زیتون
نوشته شده در دوشنبه 22 آبان 1391
ساعت : 10:40 ق.ظ
نویسنده : سجاد توسلی

زیتون تقریبا از 3000 سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 این گیاه از نواحی گرم و نیمه گرم می‌باشد و موطن اصلی آن را در سوریه و جنوب ترکیه می‌دانند و از این نقاط به سایر نواحی که دارای آب و هوای مدیترانه‌ای هستند برده شد و اکنون از دامنه‌های غربی هیمالیا در شرق تا سواحل اقیانوس اطلس در مغرب و در دو طرف دریای مدیترانه درخت زیتون کاشته می‌شود.

علاوه بر نواحی نامبرده در آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی و استرالیا این محصول را نیز می‌کارند و مورد استفاده قرار می‌دهند.

ادامه مطلب
 تقدیم با هزار تشکر
نوشته شده در سه شنبه 9 آبان 1391
ساعت : 09:57 ب.ظ
نویسنده : ابراهیم لطیفی هندوآبادی

سرکار خانم شیرازی

 

تقدیر و تشکر خود را از جنابعالی پذیرا باشید

سرکار خانم شیرازی با تمام زحماتی که برای اینجانب کشیده و باعث این شدند دید و نگرشی دیگر به رشته مهندسی ترویج پیدا کرده

و بتوانم هرچه بهتر در این زمینه فعالیت کنم و ایشان را بانی و مسئول تمامی موفقیت های خود می بینم از این رو ایشان را که استاد بنده هستند و خواهند

بود را باعث یکی از بهترین افرادی که در راه علم وعلوم یک کشور زحمات زیادی کشیدند می دانم

ارام و لبخند همیشگی ،حوصله و صلابت همچنین پشتکار از ویزگی های این استاد بزرگ است

این دسته گل تقدیم شما


:: مرتبط با: خبر ها ,
 جست و جو در گوگل
نوشته شده در دوشنبه 1 آبان 1391
ساعت : 11:39 ب.ظ
نویسنده : ابراهیم لطیفی هندوآبادی

با استفاده از این آدرس ها میتوانید در گوگل سرچ کنید اما با لگوی انجمن

http://funnylogo.info/engines/Google/Red/tarvijonline.aspx

http://funnylogo.info/engines/Sherk/Green/tarvijonline.aspx

http://funnylogo.info/engines/harrypotter/Fire/tarvijonline.aspx